Dialog

kombinovaná technika
29,5 * 21 cm
číslováno 1/1
kolorováno a dokresleno autorem
signováno, značeno PD Jiří Anderle
Dialog, 1,1, kresba a poč. tisk
Prodáno 

Nenašli jste to, co hledáte?

Najdeme to za Vás!

Stačí vyplnit formulář vpravo a my učiníme vše pro to, aby se hledané dílo dostalo do Vašich rukou. Ve formuláři prosím uveďte autora název díla, popřípadě dílo upřesněte jinak.

    Váš email (vyžadováno)

    Vaše zpráva (napište prosím autora a název díla)

    Jiří AnderleJiří Anderle (* 14. září 1936, Pavlíkovice na Rakovnicku) vystudoval AVU – malbu v ateliéru Antonína Pelce a grafiku u Vladimíra Silovského.

    V letech 1969-73 pracoval na VŠUP jako asistent u Zdeňka Sklenáře a Jiřího Trnky.

    S Černým divadlem sjezdil téměř celý svět jako scénograf a herec a právě v této době se vyprofiloval jeho osobitý styl grafiky.

    Svůj první obrázek namaloval ještě jako malé dítě na krabici od bot – tématem byl podzim, děti u ohníčku, letící drak na těžkém nebi a poblíž se pasoucí krávy – obrázek vznikl vnitřním popudem v době, kdy mu na tuberkulózu zemřel otec.

    Grafické práce vystavoval od roku 1962 na několika společných výstavách v Čechách i v zahraničí.

    Od roku 1966 pořádá samostatné výstavy.

    V roce 1971 proběhla v Norimberku výstava k 500. narození Albrechta Dürera. U Jiřího Anderleho se v obrazech a grafikách z této doby projevuje snaha zachytit současného člověka v podobenstvích. V kontextu s mytologickými, historickými aj. souvislostmi se snaží ukázat, že člověk  má svoji roli ve světě, kde se střetávají hodnoty a ideje.

    V osmdesátých letech vytvořil cyklus obrazů a grafik  Iluze a realita, Apokalyptická genetika a Commedia dell´arte .

    V 90. letech se setkává s díly význačných malířů, jako byli Kandinský, Klee, Calder a zejména Hans Arp, kteří výrazným způsobem ovlivnili jeho další tvorbu. Začíná pracovat na cyklu Návraty.

    V roce 1992 vyšlo Slovo o slově Václava Havla s osmdesáti pěti kresbami Jiřího Anderleho.

    V roce 1996 je k jeho životnímu jubileu uspořádána výstava v Císařské konírně na Pražském hradě. Později vytváří cykly „Na závěr století“ a  „Na závěr milénia“.

    V letech 2003-2014 byla v Praze v Pelléově vile umístěna stálá expozice raného Anderleho díla. Poté byla tato výstava přemístěna do jeho rodného Pavlíkova.

    Jiří Anderle je známý také za oceánem. V roce 2008 byla v USA otevřena největší retrospektivní výstava Anderleho grafiky v Art Museu v Cincinnati.

    Na Dvojce Českého rozhlasu má od roku 1997 svůj pravidelný 55minutový pořad Láska za lásku, plný laskavého vyprávění autorových vzpomínek nejenom z jeho dětství.

    V roce 2013 byly tyto vzpomínky vydány pod názvem Láska za lásku také knižně.

    V roce 2016 proběhla v Obecním domě v Praze rozsáhlá výstava obrazů Jiřího Anderleho k jeho životnímu jubileu nazvaná Panoptikum. Jiří Anderle vnímá náš svět jako divadlo-panoptikum. Ve svých obrazech sjednocuje víru v humanitu, vyjadřuje existenciální úzkost člověka zcela konkrétním nebo nadčasovým způsobem. V posledních dílech se posouvá od výstražných až tragických témat k tématům abstraktním. V rámci výstavy pořádal umělec pravidelné komentované prohlídky.

    Počet samostatných výstav Jiřího Anderleho v celém světě se blíží stovce a získal na nich kolem 40 ocenění. Je zastoupen v mnoha světových galeriích a muzeích, například v newyorském  Metropolitním muzeu a v pařížském Centre Pompidou.

    Jako všestranně muzikální člověk je také bubeníkem kapely Grafičanka.

    V roce 2006 byl vyznamenán Medailí Za zásluhy III. stupně.

    V roce 2011 udělil Ministr kultury České republiky Anderlemu medaili Artis Bohemiae amicis za šíření dobrého jména české kultury.

    23. května 2017 mu byla v budově Senátu České republiky Společností pro vědy a umění Praha ve spolupráci se Stálou komisí Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí udělena Cena Společnosti pro vědy a umění, Praha 2017.