Olbram Zoubek (* 1926)

více o Olbramu Zoubkovi

pro aktuální nabídku nás prosím kontaktujte (některá díla nejsou na přání jejich vlastníků zobrazena na internetových stránkách)

Olbram Zoubek prodej soch Zaslíbená

Olbram Zoubek

Zaslíbená s draperií
bronzová socha
výška 51 cm
s podstavcem 72 cm
signováno
certifikát podepsaný autorem
cena včetně podstavce
279 000 Kč

Olbram ZoubekOlbram Zoubek (* 21. dubna 1926 – 15. černva 2017, Praha) byl český sochař, který se výrazným způsobem zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky, jeden z nejvýznamnějších českých sochařů současnosti.

Vystudoval UMPRUM u profesora Wágnera. Se svoji první manželkou Evou Kmentovou tvořily výraznou uměleckou dvojici, stejně jako Věra Janoušková s Vladimírem Janouškem nebo Adriena Šimotová s Vladimírem Johnem. Vytvářeli ve svém prvním sochařském ateliéru v Praze na Židovských pecích každý svoje osobitá díla.

S Evou Kmentovou navštívili koncem padesátých let řecké památky. To Mistra ovlivnilo natolik, že ho návrat k řecké mytologii doprovází celý život.

Je autorem posmrtné masky a náhrobku Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na pražském Petříně, vytvořil stélu Marie pro hrobku rodiny Havlových na Olšanech. V roce 1996 byl prezidentem oceněn Medailí Za zásluhy 1. stupně a v roce 2015 byl jmenován Rytířem české kultury.