Otakar Slavík (1931 – 2010)

více o Otakaru Slavíkovi

Máte zájem o díla Otakara Slavíka? Napište nám. Nabídku pro internetovou prezentaci připravujeme.

Nenašli jste to, co hledáte?

Najdeme to za Vás!

Stačí vyplnit formulář vpravo a my učiníme vše pro to, aby se hledané dílo dostalo do Vašich rukou. Ve formuláři prosím uveďte autora název díla, popřípadě dílo upřesněte jinak.

Váš email (vyžadováno)

Vaše zpráva

Otakar SlavíkOtakar Slavík(18. prosince 1931, Pardubice – 6. listopadu 2010, Vídeň), jeden z nejvýznamnějších českých koloristů, patří k pozoruhodným osobnostem českého umění první poloviny 20. století. Jeho plátna září barvami a energií, zásadním tématem jeho obrazů je figura.

Otakar je rodák z Hrochova Týnce. Studoval nejdříve na keramické škole v Bechyni, poté sochařství v Hořicích.  Poté vystudoval na PF UK v Praze obor profesury malby a kresby pro střední školy u prof. Karla Lidického.

Po promoci v r. 1958 se chtěl vyhnout výtvarným kompromisům komunistického režimu,       a tak se raději živil manuální prací. Nejdříve jako kulisák Národního divadla, poté vykladač vagónů a stěhovák.

Již od dob studií udržoval dobré vztahy se Zdeňkem Sýkorou a Václavem Boštíkem, jinak ale zůstal ve své tvorbě i v životě dosti izolován. V jeho životě hrály důležitou roli koncerty vážné hudby.

Spolu s Karlem Neprašem, Rudolfem Němcem, Ivanem Martinem Jirousem a dalšími byl členem Křižovnické školy čistého humoru bez vtipu. Nade vše si vážil svobody a nezávislosti a byl také jedním z mála malířů, kteří připojili svůj podpis pod Chartu 77, což mělo v roce 1980 za následek nejenom vyloučení z Fondu výtvarných umění, ale po následných problémech ze strany komunistického establishmentu, také nucený odchod do vídeňského exilu

Od roku 1981 byl členem Künstlerhausu Vídeň, od roku 1991 členem Umělecké besedy v Praze. Vystavoval mimo jiné na Univerzitě v Toulouse (1984), v Galerii Asperger & Bischoff v Chicagu a v Kinogalerii Künstlerhausu ve Vídni (1985). V roce 1991 proběhla v Národní galerii v Praze jeho retrospektivní výstava v prostorách Městské knihovny. Další reprezentativní výstavy byly v Mánesu v Praze 1997 a v Míčovně Pražského hradu.

V roce 2009 vystavoval v Hausgalerii Künstlerhaus ve  Vídni.

Za svého života získal Zlatou medaili vídeňského Künstlerhausu 87 (Goldene Medaile des Künstlerhauses 87), Cenu Irene und Peter Ludwig Preis 92, AVJ  Intersalon České Budějovice Cenu unie výtvarných umělců ČR 96 nebo Zlatý vavřín vídeňského Künstlerhausu 2001 (Goldene Lorbeer des Künstlerhauses, 2001).