Václav Boštík (1913 – 2005)

více o Václavu Boštíkovi

O dostupnosti děl se prosím vždy předem informujte.

Václav Boštík prodej grafiky

Václav Boštík

ucelený soubor 4 grafik
kolorovaná suchá jehla
rozměry jednotlivých grafik: 16 * 14 cm
rámovanáno v rámu Nielsen
signováno
49.000,- Kč

Václav Boštík prodej pastel

Václav Boštík

Mlhovina
pastel, papír
17 * 15 cm
r. 1980
zakoupeno v ateliéru autora v r. 2002
signováno
24.900,- Kč

Nenašli jste to, co hledáte?

Najdeme to za Vás!

Stačí vyplnit formulář vpravo a my učiníme vše pro to, aby se hledané dílo dostalo do Vašich rukou. Ve formuláři prosím uveďte autora název díla, popřípadě dílo upřesněte jinak.

Váš email (vyžadováno)

Vaše zpráva


Václav BoštíkVáclav Boštík (6. listopadu 1913, Horní Újezd u Litomyšle – 7. května 2005, Praha) studoval AVU v ateliéru Williho  Novaka. Byl členem Umělecké besedy a zakládajícím členem umělecké skupiny UB12.  Právě tato umělecká skupina výrazně ovlivnila umělecké dění u nás v 60. letech minulého století.

Jeho rané dílo bylo ovlivněno malířem Corotem a Cézannem. V 50. letech, v době, kdy v tehdejším Československu vládl tzv. socialistický realismus,  již Václav Boštík přecházel k abstraktní tvorbě.

Koncem 50. let se spolu s malířem Jiřím Johnem podílel na unikátním pražském památníku obětem holocaustu. Na zdi Pinkasovy synagogy napsali společně 77 297 jmen nacistických obětí.

Později se podílel na restaurování renesančních sgrafit na fasádě zámku v Litomyšli.

V celé svojí tvorbě Václav Boštík hledá jakýsi nadosobní, univerzální řád. Snaží se objevit a znázornit jednotu člověka s přírodou a s Bohem.

V průběhu celé tvorby umělec stále více potlačuje svoji vlastní individualitu a dospívá k malbě, ve které se postupně omezuje na objektivní barevné plochy, základní geometrické tvary a shluky bodů ve vzájemných geometrických vztazích.

Výsledkem jsou potom velice krásné a působivé obrazy, které nám mohou  připomínat mlhovinu, rýhování či body v našem vesmíru.