Josef Hampl (1932-2019)

více o Josefu Hamplovi

Připravujeme pro Vás novou nabídku Josefa Hampla

Josef Hampl

Bez názvu VI
olej na plátně
60*60cm
signováno vzadu J. Hampl
datováno 73
nedostupné
 

Josef Hampl prodej obrazů Bez názvu V 1973

Josef Hampl

Bez názvu V
olej na plátně
60*60cm
signováno vzadu J. Hampl
datováno 73
nedostupné

Nenašli jste to, co hledáte?

Najdeme to za Vás!

Stačí vyplnit formulář vpravo a my učiníme vše pro to, aby se hledané dílo dostalo do Vašich rukou. Ve formuláři prosím uveďte autora název díla, popřípadě dílo upřesněte jinak.

    Váš email (vyžadováno)

    Vaše zpráva (napište prosím autora a název díla)

    Josef HamplJosef Hampl (1932 - 2019) byl český autor koláží, malíř, sochař, grafik a tvůrce landartových projektů. Patří k zakladatelům českého abstraktního umění. Jako světově známý autor originální techniky šitých koláží je zastoupen v mnoha zahraničních sbírkách.

    Narodil se v rodině pánského krejčího a amatérského malíře. Po dokončení školy se začal učit v otcově dílně, ale komunistický režim v průběhu 50. let prakticky všechny živnosti zrušil. Josef Hampl dostal na vybranou mezi prací v dolech, hutích nebo ve strojírenském průmyslu. Nakonec našel místo jako obráběč kovů ve vysočanské továrně Praga. Zde měl po pracovní směně k dispozici výtvarný ateliér, kde se zaměstnanci mohli věnovat malování nebo modelování pod vedením externích učitelů.

    Na výstavě v závodním klubu ROH se roku 1959 seznámil s Vladimírem Boudníkem, který byl zaměstnán v sousední továrně Aero. Kromě Vladimíra Boudníka pracoval v Aerovce také Lubomír Přibyl, který tam po vyloučení z Akademie roku 1959 našel zaměstnání v propagačním oddělení. Boudník zasvětil Hampla do svých grafických technik a seznámil ho s Bohumilem Hrabalem a Jiřím Kolářem. Vysočanský okruh, ke kterému se v polovině 60. let připojil i Oldřich Hamera, je v dějinách moderního českého umění zcela ojedinělým fenoménem. Inspirativní myšlenkové prostředí silných osobností Boudníka, Hrabala a Koláře i každodenní syrová realita práce v továrně znamenaly zlom v estetickém chápání a technickém zpracování uměleckých artefaktů.

    V letech 1955-1960 Josef Hampl studoval na soukromé Škole dekorativních umění v Praze prof. Jaroslava Masáka a u sochaře Ivana Lošáka z Ukrajinské akademie. Navštěvoval také večerní přednášky z historie umění na Výtvarné škole Václava Hollara (prof. J. Wage) a s ostatními studenty se zúčastnil malování v plenéru v jižních Čechách. O řádném studiu na výtvarné škole v 50. letech nemohl uvažovat pro původ z rodiny živnostníka. Po absolvování vojny mu ve studiu bránila i starost o rodinu.

    Josef Hampl samostatně vystavuje od roku 1964. Za dočasného uvolnění režimu ve druhé polovině 60. let dostal nabídku pracovat jako asistent v grafické dílně Akademie výtvarných umění v Praze, která sloužila ateliérům prof. Vojtěcha Tittelbacha, Ladislava Čepeláka a Jiřího Johna. Zde přečkal celé období normalizace. Zatímco v Československu vystavoval pouze v malých neoficiálních galeriích, byl po celá 70. a 80. léta zván na přehlídky grafického umění ve světě a stal se známým v Belgii, Německu, Rakousku, Španělsku, Itálii, Maďarsku, Francii, Polsku, Japonsku a Spojených státech amerických. Od konce 60. let se nesoustavně zabýval také sochařskou tvorbou a uskutečnil 30 akcí a instalací v přírodě a interiérech. Od 70. let se účastní celosvětových projektů Mail Artu.

    Do roku 2017 měl 84 autorských výstav v České republice a zúčastnil se 600 společných výstav, z toho 380 v zahraničí. Po roce 2000 pracoval po většinu roku ve svém ateliéru na venkově a v roce 2009 se tam odstěhoval. Je členem výtvarného odboru Umělecké besedy, volného sdružení Papiriál a Künstlergilde v Německu.

    Josef Hampl vytvořil rozsáhlé invenční dílo, jehož význam pro české umění nebyl ještě zcela doceněn. Dosud čeká na své zhodnocení a plné vřazení do celkových souvislostí.

    Více o Josefu Hamplovi se dočtete na wikipedii.