Aleš Lamr (* 1943)

více o Aleši Lamrovi

Aleš Lamr

Nekonečno
akryl, plátno
70*95cm
datováno signováno A. Lamr 12
130 000 Kč

Aleš Lamr

Hnízdo I
akryl, plátno
90 * 70 cm
datováno a signováno A. Lamr 22
134 000 Kč

Aleš Lamr

Čarověník
akryl, plátno
70 * 90 cm
datováno a signováno A. Lamr 20
134 000 Kč

Aleš Lamr

Hnízdo II
akryl, plátno
79 *99 cm
signováno U A. Lamr 22
vzadu značeno, datováno Hnízdo II A. Lamr 22
134 000 Kč

 

Aleš Lamr

Jarní fókaná
akryl, plátno
70*90cm
datováno signováno A. Lamr 13
134 000 Kč

Aleš Lamr prodej obrazů Odaliska

Aleš Lamr

Odaliska
akryl, plátno
96 * 70 cm
r. 2015
Prodáno

Nenašli jste to, co hledáte?

Stačí vyplnit formulář vpravo a my učiníme vše pro to, aby se hledané dílo dostalo do Vašich rukou. Ve formuláři prosím uveďte autora název díla, popřípadě dílo upřesněte jinak.

  Váš email (vyžadováno)

  Vaše zpráva (napište prosím autora a název díla)

  Aleš Lamr

  Aleš Lamr se narodil dne 12. června 1943 v Olomouci v rodině usazené po několik generací v Litovli. Pochází z rodu kamnářů a keramiků – někteří z nich jsou v tomto oboru činní dodnes.

  V letech 1960 – 64 vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Brně, oddělení prostorového výtvarnictví u prof. J. A. Šálka.

  V letech 1964-66 mohl v době vojenské služby pracovat jako výtvarník. Krátce pracoval také na Barrandově u filmu jako asistent režie.

  Od roku 1968 byl registrován v tehdejším SČVU, nyní v Unii výtvarných umělců jako volný výtvarník. Je činný také jako grafik, sochař a keramik a realizoval řadu významných prací v architektuře.

  Tvorba z šedesátých let představuje malířův hold něčemu tajemnému, tomu, co celý náš svět a malého člověka v něm, přesahuje. Je to období barevné ornamentiky. S těmito silami komunikuje s humorem i satirou prostřednictvím člověku blízkých figurálních výjevů, ale také výtvarnými abstrahovanými formami. Každopádně tak vyjadřuje svobodu umělce vůči vnímané skutečnosti. Zužitkovává také svůj pobyt v Americe a tamější styl vyprávěcího žánru komiksových seriálů. Obrazové cykly i jednotlivé obrazy doplňuje vtipnými komentáři a názvy.

  Sedmdesátá a osmdesátá léta jsou ve znamení groteskní podoby nové figurace. V tehdejší politicky pochmurné době do svých obrazů vnáší barvy a radost z volného prostoru v souladu se svým heslem: duch vane, kam chce.

  Další cesta umělcových obrazů se projevuje jednak vzrůstající mírou abstrakce, ale také jeho  směřováním k určitým symbolickým tvarům, ve kterých se odráží jistá nadčasová povaha duchovních hodnot. Zároveň je v jeho obrazech čím dále více patrná autorova osobní víra, která se odráží potřebu umělcova splynutí s mystérii duchovního poselství.

  Umělec ztvárňuje geometrické i chaotické tvary – stavební prvky samotného univerza. Zároveň však v cyklu Ženy vzdává hold ženám, ženskému tělu, jeho kráse a dynamice.

  V poslední době se zaměřuje na portréty, jejichž ukázku máme i na našem webu.

  Více informací naleznete na Wikipedii.