Věra Janoušková (1922 – 2010)

více o Věře Janoušková

O dostupnosti děl se prosím vždy předem informujte.

Věra Janoušková prodej díla PF 12-10cm 2007

Věra Janoušková

PF 2007
postava
12 * 10 cm
signováno U V. Jan.
2 600 Kč

Věra Janoušková prodej litografie Hlava-97-40-30cm web

Věra Janoušková

Hlava
barevná litografie
40 * 30 cm
r. 1997
číslováno
signováno PD V. Janoušková 97
3 900 Kč

Nenašli jste to, co hledáte?

Najdeme to za Vás!

Stačí vyplnit formulář vpravo a my učiníme vše pro to, aby se hledané dílo dostalo do Vašich rukou. Ve formuláři prosím uveďte autora název díla, popřípadě dílo upřesněte jinak.

  Váš email (vyžadováno)

  Vaše zpráva (napište prosím autora a název díla)

  Věra JanouškováVěra Janoušková (25. června 1922, Úbislavice – 10. srpna 2010, Praha) byla česká sochařka, kolážistka, malířka a grafička.

  Věra Janoušková žila se svým manželem, známým sochařem a malířem- Vladimírem Janouškem – střídavě v krásném malebném domku na úbočí malého svahu v Motole a střídavě ve Vidonicíh u Pecky. Oba dva byli mezi zakladateli skupiny UB12, která přinesla rozruch na naší poválečnou výtvarnou scénu.

  Říkala o sobě:“ Jsem člověk venkovský a to je myslím určující. Dnes zpětně vidím, jaké to bylo požehnání narodit se do podhůří Krkonoš, vyrůstat blízko přírodě a jejím proměnám. To jsou ty zdroje, ze kterých pak člověk celý život čerpá a ze kterých se vydává.“

  Věra Janoušková zasáhla do vývoje moderního umění sochami a kolážemi z různých materiálů, nejčastěji ze starého smaltovaného plechu, který našla na smetištích. Sama o sobě tak někdy hovořila jako o „smetištní sochařce“. Tato tvorba patří k její nejvýraznější. Další část její sochařské tvorby představují hlavy různých barev i materiálů a papírové koláže, zejména hlav. Ty jsou založeny na principu skládání, kde se ještě více než v sochách uplatnil autorčin smysl pro barvy, stejně jako její mimořádný cit pro plasticitu. Sochy její i jejího manžela neodmyslitelně zdobily zahradu přiléhající k jejich pražskému domku.

  S manželem tvořili slavnou dvojici 60. let, podobně jako dvojice Olbrama Zoubka s Evou Kmentovou. Po úspěchu na světové výstavě EXPO 68 a okupaci Československa byli odstraněni z veřejného života. Její práce jsou zastoupeny v řadě českých a zahraničních galerií.