Jan Svoboda (* 1957)

více o Janu Svobodovi

Jan Svoboda

Květinový dopis
akryl, lněné plátno
80 * 70 cm
2018
59 000 Kč

Jan Svoboda

Devět (Nine)
akryl, lněné plátno
100*70cm
r. 2021
49 000 Kč

Jan Svoboda

Oslava
akryl,  lněné plátno
85 * 60 cm
r. 2021
36 000 Kč

Jan Svoboda

Obraz s růžovou náladou
akryl, bavlna
60 * 60 cm
r. 2019
Prodáno

Jan Svoboda

Hůlkové písmo
akryl,  lněné plátno
70 * 60 cm
publikováno v katalogu
r. 2018
Prodáno

Nenašli jste to, co hledáte?

Najdeme to za Vás!

Stačí vyplnit formulář vpravo a my učiníme vše pro to, aby se hledané dílo dostalo do Vašich rukou. Ve formuláři prosím uveďte autora název díla, popřípadě dílo upřesněte jinak.

  Váš email (vyžadováno)

  Vaše zpráva (napište prosím autora a název díla)

  „Na pomezí Čech a Mory, v části země, kterou většina lidí jen bezmyšlenovitě projíždí dálniční rychlostí, se rozprostírá ztišený větrný svět skrytý takřka přímo před očima. Zde s narodil a vyrůstal Jan Svoboda. Zde pracuje na rodinném statku a maluje své obrtazy. K umělecké dráze se dostal vlastní cestou a ve vlastní čas. Malbu formálně nestudoval, malba jakožto způsob vidšní a cítění v něm pozvolna klíčila, až se stala jeho bytostným způsobem vyjadřování.“ – tolik z katalogu Jana Svobody od Richarda Drury.

  *1957 – Nové Město na Moravě
  Malíř Jan Svoboda vystudoval Stavební fakultu VUT v Brně. Výtvarnou tvorbou se začal zabývat již začátkem 80. let, nejprve při zaměstnání a od roku 1990 naplno.

  Věnuje se zejména malbě – olej či akryl na plátně, příležitostně sochám a kresbě.

  V prvním období byly motivem jeho obrazů figury, různé předměty, zvířata a symboly pojímané ve zkratce a s humorným nadhledem.

  Druhé období nastává okolo roku 2010 a trvá dodnes. Věnuje se výhradně abstraktní malbě a stále více se posouvá k minimalismu.  Je inspirován americkou tvorbou 60. let, například Cy Twomblyho, jehož tvorba patří k  abstraktnímu expresionismu až neoexpresionismu.  Cy Twomblyho  obrazy navíc připomínají styl graffiti.

  Jan Svoboda je oběma malíři inspirován a dodává, že jeho tvorba je rustikální (venkovský) minimalismus.

  Těžištěm jeho malby jsou často  horizonty a plochy, které barevně a graficky strukturuje. V barevnosti dominuje bílá barva.

  Okrajově se věnuje také sochařské tvorbě – různé dřevěné abstraktní objekty, často ve tvarech základních geometrických útvarů – koule, válce, hranoly….

  Na svém kontě má více než 150 samostatných výstav a několik společných výstav (především s Rostislavem Pospíšilem, synem  Ondřejem a Jindřichem Štreitem).

  Od r. 2019 je členem Umělecké besedy.