Jiří Sozanský (* 1946)

více o Jiřím Sozanském

O dostupnosti děl se prosím vždy předem informujte.

Jiří Sozanský prodej díla Vysvobození 49-40-70-50-1995 web

Jiří Sozanský

Vysvobození
lept
70 * 50 cm (tisková plocha: 49 * 40 cm)
r. 1995
signováno PD, datováno
číslováno 60/100
6 900 Kč

Nenašli jste to, co hledáte?

Najdeme to za Vás!

Stačí vyplnit formulář vpravo a my učiníme vše pro to, aby se hledané dílo dostalo do Vašich rukou. Ve formuláři prosím uveďte autora název díla, popřípadě dílo upřesněte jinak.

Váš email (vyžadováno)

Vaše zpráva

Jiří Sozanský (* 27. 6. 1946) je český sochař, malík, grafik a tvůrce multimediálních projektů.

Nejdříve se vyučil zedníkem a do roku 1967 také jako zedník pracoval. Poté vystudoval AVU v Praze v ateliéru prof. Františka Jiroudka. Je členem SVU Mánes a SČUG Hollar.

V r. 1992 založil spolu se svoji ženou PhDr. Olgou Sozanskou a profesorem Jiřím T. Kotalíkem občanské sdružení Symposion, které realizuje projekty navazující na jeho neoficiální aktivity ze sedmdesátých a konce osmdesátých let dvacátého století. Podle jeho vyjádření je činnost Symposia zaměřena výhradně na nekomerční projekty s širším civilizačním dosahem a zahrnuje několik desítek domácích i mezinárodních projektů.

V r. 2016 dostal cenu ministra kultury Rytíř české kultury.

Díla Jiřího Sozanského rozhodně odrážejí rytmus doby, ve které autor žije.  Na uměleckou scénu vstoupil v 70. letech minulého století, kdy vrcholila tvrdá normalizace a sílila nesvoboda národa.

Ve své umělecké tvorbě se angažuje proti všem formám násilí, zvůle a ideologického diktátu, která pošlapávají lidská práva a důstojnost člověka.

Je to nekonformní umělec a člověk vyhraněných názorů a postojů. Vyjadřuje se prostřednictvím rozsáhlých multimediálních projektů, které jsou vázány ke konkrétnímu místu. Například v Terezíně, Mostě, Vysočanech, Veletržním paláci, valdické věznici a v bývalém jezuitském kostele v Litoměřicích.  Řada jeho akcí reflektuje válečné utrpení obyvatel Sarajeva, které jsou prezentované v Čechách a v Bosně a Hercegovině.

Svoji roli umělce pojímá velice zodpovědně coby osobní výpověď  o světě okolo nás. To je nepochybně i důvodem pro to, že opakovaně a naléhavě nastoluje aktuální a ne příliš populární téma, které ve své umělecké reflexi zároveň zrcadlí stav a směřování naší civilizace.“ (J. T. Kotalík: z katalogu výstavy “ Sutiny – plastiky grafiky obrazy koláže “ Obecní dům, Praha 2009).Autor je zastoupen v řadě muzeí v České republice, Paříží, Helsinkách, Sarajevu a v mnoha soukromých sbírkách po celém světě.