Josef Velčovský (* 1945)

více o Josefu Velčovském

Pro aktuální nabídku autora nás prosím kontaktujte.

Josef Velčovský prodej obrazu akryl plátno Větrný den v zahrádkářské kolonii 2019 22-27cm

Josef Velčovský

Větrný den v zahrádkářské kolonii
akryl, plátno na dřevěné desce
22 * 27 cm (rozměr s rámem 36 * 42 cm)
r. 2019
rámováno
signováno LD Velčovský 19
22 900 Kč

Nenašli jste to, co hledáte?

Najdeme to za Vás!

Stačí vyplnit formulář vpravo a my učiníme vše pro to, aby se hledané dílo dostalo do Vašich rukou. Ve formuláři prosím uveďte autora název díla, popřípadě dílo upřesněte jinak.

Váš email (vyžadováno)

Vaše zpráva

Josef VelčovskýJosef Velčovský (* 7. října 1945, Václavovice) je český malíř, grafik a ilustrátor.
Absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, na kterou navázal studiem u  profesora Karla Součka na Akademii výtvarného umění v Praze.
V letech 1970 a 1975 absolvoval půlroční stáž ve Francii  – v Paříži, Provenci a v Bretagni. Francie mu učarovala a neustále se tam vrací. Cestoval po celé Evropě, kde sbíral umělecké inspirace.
Samostatně vystavuje od roku 1971, vystavuje na domácí půdě, na Slovensku, dále v Německu, Belgii, Holandsku, Francii, Finsku, Spojených státech, Rakousku, Španělsku, Japonsku, Mongolsku, Polsku… Je zastoupen v řadě soukromých i veřejných sbírek u nás a v zahraničí. Ilustroval více než 70 knih.
Na jeho obrazy a grafiky můžeme pohlížet jako na snové a poetické, zároveň však i jako na čímsi provokující. Dětství prožité na venkově ho vybavilo velkou vnímavostí ke krajině a k dějům, které v ní probíhají. Na jeho obrazech není jenom krajina, často ji zaplňují ženská torza leckdy „zašifrovaná“ v krajině. V obrazech najdeme často také mnoho tajemného.
Teoretici výtvarného umění rádi škatulkují,  a tak Josefa Velčovského zařazují někdy k poetickým surrealistům, jindy k imaginativnímu proudu. U tak osobitého malíře však nelze hovořit o jednoznačné příslušnosti k nějakému proudu.
V  jednom ze svých interview pronesl jednoduchou větu: „Chci, aby obraz byl krásný“, a toto krédo vyslovené před byť několika lety platí dodnes.
Josef Velčovský pracuje stejně poctivě a soustředěně na malbě,  jako na kresbě i litografii.
V celém jeho díle najdeme  lehce ironický humor a můžeme pozorovat umělcovo postupné vybrušování jeho osobitého profilu.
Na XVIII. salónu „umění na papíru“ ve Francii v únoru 2000 mu byla udělena cena Evropských umělců