Jan Čihák (* 1940)

více o Janu Čihákovi

O dostupnosti děl se prosím vždy předem informujte.

Jan Čihák

Tání na Vysočině
olej na desce
30 * 30 cm (s rámem 46 * 46 cm)
signováno PD Čihák
5 900 Kč

Nenašli jste to, co hledáte?

Najdeme to za Vás!

Stačí vyplnit formulář vpravo a my učiníme vše pro to, aby se hledané dílo dostalo do Vašich rukou. Ve formuláři prosím uveďte autora název díla, popřípadě dílo upřesněte jinak.

  Váš email (vyžadováno)

  Vaše zpráva (napište prosím autora a název díla)

  Jan Čihák (5. 6. 1940 až 2. 3. 2021) si již z dětství odnesl několik vzpomínek na válku a Pražské povstání v květnu 1945. Po válce se rodiče odstěhovali do vysídleného pohraničí. Tam zažil několik konfliktů s Němci, kteří tam buď zůstali, nebo se tajně vraceli pro své věci během nocí. Kvůli své nekonformní povaze si prošel mnoha problémy a širokou řadou zaměstnání, včetně pokusu o vojenskou kariéru na Vojenském leteckém učilišti v Košicích.

  Celý život ho však přitahovalo výtvarné uměn. Malířskému řemeslu se učil u Jaroslava Šmidry  a prof. Roberta Bucháčka. Stal se z něj malíř – krajinář a celý život zůstal věrný Vysočině, kterou ztvárňuje ve všech ročních obdobích.

  Autor tvoří expresivně. Nesnaží se o jakékoli panoramatické zachycení krajiny, ale snaží se postihnou její hloubku, náladu a pocit. Nepracuje se světlem, používá tlumené škály barev
  a inklinuje tak k melancholii všedního dne.

  Významné místo v jeho tvorbě zaujímají také bohatě aranžovaná květinová zátiší.