Nenašli jste to, co hledáte?
Najdeme to za Vás!
Stačí vyplnit formulář vpravo a my učiníme vše pro to, aby se hledané dílo dostalo do Vašich rukou. Ve formuláři prosím uveďte autora a název díla, popřípadě dílo upřesněte jinak.
Jiří Anderle (* 14. září 1936, Pavlíkovice na Rakovnicku) vystudoval AVU – malbu v ateliéru Antonína Pelce a grafiku u Vladimíra Silovského.
V letech 1969-73 pracoval na VŠUP jako asistent u Zdeňka Sklenáře a Jiřího Trnky.
S Černým divadlem sjezdil téměř celý svět jako scénograf a herec a právě v této době se vyprofiloval jeho osobitý styl grafiky.
Svůj první obrázek namaloval ještě jako malé dítě na krabici od bot – tématem byl podzim, děti u ohníčku, letící drak na těžkém nebi a poblíž se pasoucí krávy – obrázek vznikl vnitřním popudem v době, kdy mu na tuberkulózu zemřel otec.
Grafické práce vystavoval od roku 1962 na několika společných výstavách v Čechách i v zahraničí.
Od roku 1966 pořádá samostatné výstavy.
V roce 1971 proběhla v Norimberku výstava k 500. narození Albrechta Dürera. U Jiřího Anderleho se v obrazech a grafikách z této doby projevuje snaha zachytit současného člověka v podobenstvích. V kontextu s mytologickými, historickými aj. souvislostmi se snaží ukázat, že člověk má svoji roli ve světě, kde se střetávají hodnoty a ideje.
V osmdesátých letech vytvořil cyklus obrazů a grafik Iluze a realita, Apokalyptická genetika a Commedia dell´arte .
V 90. letech se setkává s díly význačných malířů, jako byli Kandinský, Klee, Calder a zejména Hans Arp, kteří výrazným způsobem ovlivnili jeho další tvorbu. Začíná pracovat na cyklu Návraty.
V roce 1992 vyšlo Slovo o slově Václava Havla s osmdesáti pěti kresbami Jiřího Anderleho.
V roce 1996 je k jeho životnímu jubileu uspořádána výstava v Císařské konírně na Pražském hradě. Později vytváří cykly „Na závěr století“ a „Na závěr milénia“.
V letech 2003-2014 byla v Praze v Pelléově vile umístěna stálá expozice raného Anderleho díla. Poté byla tato výstava přemístěna do jeho rodného Pavlíkova.
Jiří Anderle je známý také za oceánem. V roce 2008 byla v USA otevřena největší retrospektivní výstava Anderleho grafiky v Art Museu v Cincinnati.
Na Dvojce Českého rozhlasu má od roku 1997 svůj pravidelný 55minutový pořad Láska za lásku, plný laskavého vyprávění autorových vzpomínek nejenom z jeho dětství.
V roce 2013 byly tyto vzpomínky vydány pod názvem Láska za lásku také knižně.
V roce 2016 proběhla v Obecním domě v Praze rozsáhlá výstava obrazů Jiřího Anderleho k jeho životnímu jubileu nazvaná Panoptikum. Jiří Anderle vnímá náš svět jako divadlo-panoptikum. Ve svých obrazech sjednocuje víru v humanitu, vyjadřuje existenciální úzkost člověka zcela konkrétním nebo nadčasovým způsobem. V posledních dílech se posouvá od výstražných až tragických témat k tématům abstraktním. V rámci výstavy pořádal umělec pravidelné komentované prohlídky.
Počet samostatných výstav Jiřího Anderleho v celém světě se blíží stovce a získal na nich kolem 40 ocenění. Je zastoupen v mnoha světových galeriích a muzeích, například v newyorském Metropolitním muzeu a v pařížském Centre Pompidou.
Jako všestranně muzikální člověk je také bubeníkem kapely Grafičanka.
V roce 2006 byl vyznamenán Medailí Za zásluhy III. stupně.
V roce 2011 udělil Ministr kultury České republiky Anderlemu medaili Artis Bohemiae amicis za šíření dobrého jména české kultury.
23. května 2017 mu byla v budově Senátu České republiky Společností pro vědy a umění Praha ve spolupráci se Stálou komisí Senátu PČR pro krajany žijící v zahraničí udělena Cena Společnosti pro vědy a umění, Praha 2017.