Nenašli jste to, co hledáte?
Najdeme to za Vás!
Stačí vyplnit formulář vpravo a my učiníme vše pro to, aby se hledané dílo dostalo do Vašich rukou. Ve formuláři prosím uveďte autora a název díla, popřípadě dílo upřesněte jinak.
Oldřich Kulhánek (26. února 1940 Praha – 28. ledna 2013) byl český malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a pedagog. Vystudoval VŠUP v ateliéru Karla Svolinského. Za grafiky, jimiž údajně hanobil představitele bývalých socialistických zemí, byl za minulého režimu perzekvován. Byl obviněn z toho, že svými grafickými listy s tváří Stalina hanobí představitele komunistických zemí. Na celkem jedenácti grafikách, které režim označil za tzv. ideově nebezpečné, byl totiž deformovaný Stalinův obličej, perforované pěticípé hvězdy či budovatelsky radostné obličeje změněné v ohavný škleb. Ve vykonstruované kauze zvané Kulhánek a spol. byl společně s ním souzen také jeho kolega a přítel, malíř Jan Krejčí. Poté strávil měsíc ve vězení a musel pravidelně chodit k výslechům. Případ ukončilo líčení u obvodního soudu pro Prahu 10 (5. 7. 1973), kde bylo jeho 11 grafických listů odsouzeno k likvidaci. Jeho rodině a přátelům se ale podařilo až do roku 1989 skrývat matrice k těmto listům, takže počátkem 90. let z nich byla vytištěna limitovaná edice, nazvaná Prohibita. Zajisté by bylo zajímavé vědět, kdo všechno si tehdy oněch 11 grafických listů odsouzených k likvidaci rozebral.
Kromě naprosto dokonalé znalosti tématu, který znázorňuje, je ve své práci také naprosto precizní. Trpělivě, linku po lince vytváří řadu sérií, ať litografických či leptů. Proto je také nazývám naším nejlepším grafikem všech dob. Jeho tvorba je velice rozmanitá. Znázorňuje velmi často historická témata, anatomii člověka a také s humorem řadu historických událostí.
Stal se autorem grafické podoby současných českých bankovek a vytvořil mnoho českých poštovních známek. Návrh první bankovky vznikl již v 70. letech, protože byl však označen za „nepřítele tehdejšího režimu“ , bankovka s tématem Mistr Pavel z Levoče se do tiskárny nedostala. Navíc měl kvůli již zmíněným velice vtipným 11 grafickým listům zákaz spolupráce s nakladatelstvími a zákaz publicity. Přesto se podařilo některá jeho grafická díla dostat přes železnou oponu a vystavovat je pod pseudonymem.
V 80. letech vytvořil litografie inspirované lidským tělem, cyklus Metamorfózy aj. V této době také vytvořil cykly Tváře, Ruce a další lepty řady významných osobností, Jana Husa, Boženu Němcovou, Marii Terezii, TG Masaryka aj. Patří se i lepty známého Rudolfinského cyklu: Johannes Kepler a Tycho Brahe – Astronomia, Alchymia, Hommae á G. Arcimboldo, Ommagio al pittori Rudolfini , Apoteóza Rudolf II a Hudební zátiší. Končí etapa leptů a začínají litografie Interiér I-IV,
V 90. letech navštívil v USA Lithographic Workshop a od té doby se tam vracel. Začal také pracoval na návrzích nových českých bankovek a mnoha českých známek. Vytvořil známý cyklus sedmi litografií Ecce homo.
Na přelomu tisíciletí pracuje s tématikou lidského těla, vytváří serii litografií biblické postavy Joba, Pádů a Speciálních dialogů.
Oldřich Kulhánek patří neodmyslitelně mezi čelní představitele českých ex libris.
Pro příznivce ex libris je vhodné uvést, že Ex Libris Oldřicha Kulhánka byla jako barevné reprodukce vydána v publikaci, jenž je k zakoupení v knihkupectví Kosmas. Ač se o originální díla nejedná, je tato publikace zajímavým doplňkem některých sběratelů ex libris.