Otto Placht
Uprostřed Amazonie, kde liány splétají tajemné příběhy, maluje příroda mistrovské dílo. Mezi stromy, starými tisíce let, za křiku pestrobarevných papoušků, zachycuje její obrazy český malíř Otto Placht.
Výstava Otto Placht: Prchavá věčnost Amazonie je soubornou, dlouho očekávanou výstavou jedné z nejoriginálnějších osobností české výtvarné scény posledních třiceti let. V unikátních prostorech Obecního domu v Praze se poprvé představí ucelený výběr velkoformátových děl inspirovaných umělcovým životem v peruánské části Amazonie, v přímém kontaktu s ničím neohraničenou mocí přírody a silami džungle. Malba Otty Plachta zaujme návštěvníky svým vysoce dekorativním akcentem, do něhož se promítá i poznání mytologie a duchovních symbolů tamní domorodé kultury indiánů Shipibo. Fascinující přítomnost ducha Amazonie rezonuje zvláště u velkých celků, které Placht namaloval s použitím vlastnoručně vyrobených barev z kůry stromů a různých rostlin. Práce vystavené v Obecním domě přinášejí nejen estetické dojmy, ale vzbuzují zájem obsaženou symbolikou i nastolenou otázkou o schopnosti lidstva pojmout své hmotné a duchovní potřeby v harmonickém vztahu s přírodou.
Prozkoumejte vrcholná díla Otto Plachta
Otto Placht
- Kritiky považován za jednoho z nejvýznamnějších malířů své generace, narodil se v roce 1962 v Praze.
- V 80. letech studoval na pražské AVU, v roce 1990 se stal odborným asistentem v ateliéru monumentálních děl pod vedením Jiřího Načeradského.
- Věnoval se expresionistické malbě.
- V roce 1993 se v Miami setkal s peruánským šamanem, jehož obrazy byly vytvořeny pod vlivem účinků pralesní liány Ayahuasca. Setkání bylo pro Ottu Plachta tak intenzivní, že se rozhodl odejít do města Pucallpa na okraj amazonské džungle, kde učil na Amaringově škole. Usadil se mezi indiány kmene Shipibo, kteří dotvářejí oblasti identitu po stránce kultury a tradic.
- Je jedním z těch, kdo zblízka poznal mezinárodně proslulého malíře se šamanskými znalostmi Pabla Amaringa Shuna, který prostřednictvím kulturního centra Uska Ayar v Pucallpě kulturní bohatsví indiánského kmene Shipibo uchovává.
- Aktuálně malíř žije střídavě v Praze a Peru na břehu jezera Yarinacocha.
- V tvorbě využívá akryl, olej a přírodní barvy, které sám vyrábí z kůry amazonských stromů, lián a rostlin.
- Jeho obrazy zobrazují denní život amazonské rodiny, život v džungli, zájem o šamanismus, vize, zážitky a rituály Ayahuasca. Na toto téma řekl: "Není to psychadelická rovina, která rozvíjí imaginaci a rozšiřuje vědomí, ale poznání, že tento svět našimi smysly vnímaný jako skutečnost, je jen vibrací energie. Ta se projevuje intenzivní barevností božského světla, které osvětluje astrální svět ayahuasky."
- O pozoruhodném životě Otto Plachta pojednává dokument Malíř džungle, který byl natočem v roce 1999 pomocí 16mm barevného a černobílého filmu.
Andrea Louis Ballardini
kurátor výstavy Prchavá věčnost Amazonie
„Plachtovy peruánské artefakty, které třicet let vznikaly pod vlivem amazonské flóry a fauny, poznání mytologie a duchovních symbolů tamní domorodé kultury, s sebou nesou duplicitní význam. Jednak přes autorovu zkušenost odrážejí možnost sžití se s přírodou a nekonfliktním využitím jejích sil, ale zároveň přes samotný název výstavy, upozorňují na křehkost takové rovnováhy. Kdo se neuspokojí pouhým estetickým zážitkem z výstavy a bude ho chtít dále prohloubit, nutně si připomene i závažné otázky spojené s ekologickou a vývojovou krizí naší planety.“
Narodil se v roce 1960 v Praze.
Žije v Itálii, kde působí jako restaurátor, malíř a umělecký kritik.
Jeho obrazy jsou součástí soukromých sbírek v Itálii, v České republice, ve Francii, ve Španělsku nebo Švýcarsku.
Výstava v médiích
novinky.cz
Mystická Amazonie na velkolepých plátnech. Otto Placht vystavuje v Obecním domě.
radio.cz
Malíř pralesa Otto Placht vystavuje v Obecním domě v Praze. Jak ho ovlivnilo setkání se šamanem?
idnes.cz
Velkoformátové obrazy Otto Plachta z amazonské části Peru představuje výstava v Obecním domě v Praze.
ceskatelevize.cz
Výstava českého výtvarníka Otto Plachta, který v peruánské části Amazonie našel druhý domov.