Nenašli jste to, co hledáte?
Najdeme to za Vás!
Stačí vyplnit formulář vpravo a my učiníme vše pro to, aby se hledané dílo dostalo do Vašich rukou. Ve formuláři prosím uveďte autora a název díla, popřípadě dílo upřesněte jinak.
Jan Čihák (5. 6. 1940 až 2. 3. 2021) si již z dětství odnesl několik vzpomínek na válku a Pražské povstání v květnu 1945. Po válce se rodiče odstěhovali do vysídleného pohraničí. Tam zažil několik konfliktů s Němci, kteří tam buď zůstali, nebo se tajně vraceli pro své věci během nocí. Kvůli své nekonformní povaze si prošel mnoha problémy a širokou řadou zaměstnání, včetně pokusu o vojenskou kariéru na Vojenském leteckém učilišti v Košicích.
Celý život ho však přitahovalo výtvarné uměn. Malířskému řemeslu se učil u Jaroslava Šmidry a prof. Roberta Bucháčka. Stal se z něj malíř – krajinář a celý život zůstal věrný Vysočině, kterou ztvárňuje ve všech ročních obdobích.
Autor tvoří expresivně. Nesnaží se o jakékoli panoramatické zachycení krajiny, ale snaží se postihnou její hloubku, náladu a pocit. Nepracuje se světlem, používá tlumené škály barev
a inklinuje tak k melancholii všedního dne.
Významné místo v jeho tvorbě zaujímají také bohatě aranžovaná květinová zátiší.